Za początek historii słoneczników na Oruni przyjąć można jedno ze spotkań w ramach cyklu „Orunię Widzę Wielką”, które odbyło się w Domu Sąsiedzkim Gościnna Przystań, na którym prezentowane były projekty dyplomowe – wizje na to jak dać Oruni nowe życie. W trakcie spotkania wywiązała się dyskusja, na temat realności przedstawionych pomysłów, między innymi realizacji wielkiej wystawy ogrodowej. Dlaczego nie zasiać na Oruni 17 tysięcy słoneczników (czyli tylu, ilu mieszkańców liczy Orunia) – zapytała dr Gabriela Rembarz, urbanistka z wydziału architektury PG oraz Kierownik Zespołu Urbanistów BPBK SA.

Zagospodarowanie placu powstawało w ramach warsztatów od środy 18 maja do soboty 21 maja, dzieci i młodzież z Gościnnej Przystani wraz z tutorami – architektami, urbanistami i artystami projektowali i wykonywali z opon donice, które następnie ułożono na skwerze. Kulminacją warsztatów była sobota, kiedy to zarówno w donicach, jak i na wyznaczonych polach wspólnie z mieszkańcami zasialiśmy słonecznikowe nasiona i zasadziliśmy słoneczniki.

Warsztaty dla dzieci odbywały się w Domu Sąsiedzkim Gościnna Przystań. Wszyscy uczestnicy, zarówno dzieci jak i opiekunowie – wolontariusze architekci (w tym również pracownicy biura BPBK SA), zostali przydzieleni do różnych grup projektowych.